Do novely zákona o daních z příjmů se pozměňovacím poslaneckým návrhem dostala zpřísněná úprava podmínek pro uplatnění daňových úlev u soukromého životního pojištění. Pozměňovací návrh zřetelně nesl rukopis Ministerstva financí ČR, které se snaží zamezit daňovým únikům vzniklým při zneužívání daňového zvýhodnění soukromého životního pojištění. Ministerstvo financí se ani netají tím, že jedním z významných záměrů novely zákona o daních z příjmů bylo nalézt "cílená řešení zneužívání výhod", mezi která zahrnulo i zneužívání daňového zvýhodnění pojistného na soukromé životní pojištění.
V čem spočívala optimalizace, které má změna zákona zamezit? Během posledních let byly zaměstnancům a zaměstnavatelům nabízeny pojistné produkty v oblasti soukromého životního pojištění, které umožňovaly, aby zaměstnavatel hradil příspěvek na pojistné za zaměstnance a při výpočtu jejich mzdy uplatnil osvobození příspěvku na pojistné do výše 30 000 Kč ročně. Příspěvek byl poskytován ze strany zaměstnavatele formou běžně placeného pojistného (celého nebo pouze jeho části), nebo pokud to podmínky pojištění dovolovaly, i formou mimořádných vkladů. Z příspěvku zaměstnavatele (do výše 30 tis. Kč ročně) nebyla odváděna daň z příjmů ze závislé činnosti a nebylo odváděno ani pojistné na veřejnoprávní pojištění (sociální a zdravotní pojištění).
Trnem v oku ministerstvu financí však bylo to, že uvedené pojistné produkty umožňovaly a umožňují zaměstnancům si obratem příspěvek na pojistné uhrazený zaměstnavatelem pojišťovně vybrat, a to přestože byla výplata pojistného plnění sjednána až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce, ve kterém pojištěný dosáhne věku 60 let. Příslušné podmínky pro mimořádné vklady i výběry upravují pojistné podmínky konkrétní pojistné smlouvy/pojišťovny. Mimořádné výběry mohly být omezeny např. počtem výběrů v průběhu roku, výší vybírané částky, zpoplatněním mimořádných výběrů apod. Tyto mimořádné výběry byly a jsou realizovány formou tzv. částečných odkupů, při nichž nedochází k zániku příslušné pojistné smlouvy ani k výplatě pojistného plnění. Dle současného znění zákona o daních z příjmů podléhá výplata částečného odkupného 15% srážkové dani, kterou je při výplatě povinna srazit a odvést z příjmu pojišťovna, a to z vyplaceného příjmu sníženého pouze o příspěvky, které byly zaplaceny samotným pojištěným jako fyzickou osobou. Pojistné na veřejnoprávní pojištění z tohoto příjmu odváděno nebylo vůbec.
Pokud si fyzická osoba (např. zaměstnanec) hradí pojistné sama, má možnost si uplatnit jako nezdanitelnou část základu daně jím zaplacené pojistné až do výše 12 000 Kč ročně, a to v rámci ročního zúčtování prováděného zaměstnavatelem nebo v rámci svého daňového přiznání.
Ministerstvo financí se rozhodlo zpřísnit podmínky pro daňové zvýhodnění produktů soukromého životního pojištění tak, že daňové zvýhodnění nebude moci být uplatněno v případě, že pojistná smlouva umožňuje výplatu mimořádného výběru. Od 1. 1. 2015 musí smlouvy soukromého životního pojištění splňovat nejen dosud platné podmínky, zejména:
- -
pojištění je sjednáno pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití, nebo pojištění důchodu,
- -
pojistník je shodný s pojištěným,
- -
výplata pojistného plnění byla sjednána až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce, ve kterém pojištěný dosáhne věku 60 let,
ale nově i podmínku:
- - že nebude umožněna výplata jiného příjmu, např. mimořádného výběru.
POJISTNÉ SMLOUVY OD 1. 1. 2015 Z POHLEDU MOŽNOSTI ČERPAT DAŇOVÉ ÚLEVY
Nově uzavřené pojistné smlouvy platné od 1. 1. 2015 musí splňovat již všechny výše uvedené podmínky za účelem uplatnění daňové výhody stanovené zákonem. V tomto smyslu byl změněn bod 3 § 6 odst. 9 písm. p) ZDP. S cílem uplatnit daňové úlevy i po 1. 1. 2015 je tedy nutné stávající smlouvy upravit tak, aby vyhovovaly novým podmínkám podle bod 3 § 6 odst. 9 písm. p) ZDP. To znamená, že nové smlouvy, aby naplnily podmínky pro využití daňového zvýhodnění, již nebudou obsahovat možnost vybírat mimořádné výběry uhrazeného pojistného.
Samozřejmě, že…