Většina cizinek, které uklízejí v domácnostech, má maturitu či vysokou školu.
Valná většina cizinek, které uklízejí v Česku v domácnostech, má středoškolské a vysokoškolské vzdělání. Tři pětiny hospodyň, chův či uklízeček pocházely z Ukrajiny, desetina z Filipín. Dvě pětiny pracovnic neměly oficiální smlouvu. Nejčastěji se migrantky setkávaly s vyžadováním a neproplácením přesčasů, nedodržováním pracovní doby či s problémem získat volno. Ukázal to výzkum, který vůbec poprvé situaci cizinek v českých domácnostech mapoval. Výsledky představili autoři. Na výzkumu se podílelo Sdružení pro migraci a integraci, organizace Člověk v tísni a experti z národohospodářského ústavu Akademie věd a fakulty humanitních studií. Odpovídalo jim 104 žen z 16 států.
"Potvrdili jsme si, že Češi si neradi pouštějí někoho do své domácnosti nastálo," uvedla Petra Ezzeddine z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Podle ní české domácnosti dávají přednost tomu, když zahraniční pracovnice docházejí na úklid či na hlídání. Chůvy a hospodyně žijí hlavně v rodinách cizinců a movitějších Čechů.
Průměrný věk uklízeček a hospodyň z ciziny je 36 let. Zhruba 66 procent dotázaných mělo středoškolské vzdělání a 26 procent vysokoškolské. Do Česka se 63 procent žen vypravilo kvůli…