2019.03.03
Problematika zdaňování lodníků a novela zákona o daních z příjmů
Jaroslava Pfeilerová
Novela zákona o daních z příjmů, kterou v prosinci podepsal prezident, přináší s účinností od 1. 1. 2019 změnu u zaměstnanců, kteří se účastní zahraničního povinného pojištění v jiném členském státě EH/EHP nebo ve Švýcarsku. Podívejme se na ni v souvislosti s problémy zdaňování českých lodníků zaměstnaných na palubách lodí v mezinárodní přepravě u zaměstnavatelů v Nizozemském království (dále též "lodníků").
V první řadě je potřebné uvést, že lodníci, kterých se tato problematika týká, jsou ve většině případů daňovými rezidenty České republiky (v souladu s ust. § 2 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, dále jen "ZDP", a také článkem 4 smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi ČR a Nizozemským královstvím č. 138/1974 Sb.). Daňový rezident v ČR podléhá zdanění ze svých celosvětových příjmů (má tzv. neomezenou daňovou povinnost). Tato skutečnost je všeobecně známá a platí pro všechny fyzické osoby (daňové rezidenty ČR), které mají příjmy ze zahraničí (neplatí tedy výhradně pro lodníky). Daňový rezident postupuje tím způsobem, že do daňového přiznání v ČR zahrne své celosvětové příjmy a následně využije pro zamezení dvojího zdanění metodu, kterou pro tyto účely stanoví příslušná smlouva o zamezení dvojího zdanění.
Problémy lodníků vznikly v okamžiku, kdy nesprávně odváděli daň z příjmů v Nizozemsku. Ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění je ve vazbě na jejich příjmy dosažené v Nizozemsku v článku 16 odst. 3 sjednáno: "Odměny, které osoba mající bydliště v jednom z obou států pobírá z důvodu zaměstnání vykonávaného na palubě lodi nebo letadla používaných v mezinárodní dopravě nebo na palubě člunu používaného ve vnitrozemské vodní dopravě, podléhají bez ohledu na předchozí ustanovení tohoto článku zdanění pouze v tomto státě". Ze znění mezinárodní smlouvy tedy vyplývá, že příjmy lodníků v Nizozemsku zdanění nepodléhají (pokud byly v Nizozemsku odvedeny, jedná se o postup v rozporu s mezinárodní smlouvou, protože na základě uvedeného ujednání v mezinárodní smlouvě náleží tento daňový výnos ČR).
Jak jsem již uvedla – lodníci měli jako daňoví rezidenti povinnost zdanit v ČR své celosvětové příjmy prostřednictvím daňového přiznání. V článku 25 mezinárodní smlouvy je sjednána pro zamezení dvojího zdanění metoda zápočtu prostého. Započítat na daň v ČR však lze pouze daň, která byla v zahraničí sražena v souladu s mezinárodní smlouvou. Lodníci tedy nemohou daň odvedenou v Nizozemsku na daň v ČR započítat, neboť byla odvedena nad rámec zmíněné mezinárodní smlouvy.
Problematika zdaňování ve vztahu k zahraničí je poměrně náročná, je potřebné se orientovat v související právní úpravě a…