ÚVOD
S blížícím se koncem kalendářního roku přibývá otázek, jak je to s převodem nevyčerpané dovolené do následujícího kalendářního roku, tím spíše, že nově je potřeba přihlédnout ke změnám, které přinesla novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále též "ZP"), s účinností od 1. 1. 2021. Praxe ukazuje, že mnozí zaměstnavatelé nebo zaměstnanci v této záležitosti chybují, novou právní úpravu si bohužel neosvojili nebo jí dokonce přisuzují jiný význam, než ve skutečnosti má.
Cílem následujících řádků je, aby si byli zaměstnavatelé při převodu nevyčerpané dovolené za kalendářní rok 2021 do roku 2022 jistější, aplikovali přijaté změny správně a nevystavili se zbytečnému riziku pokuty od orgánu inspekce práce za přestupek na úseku dovolené.
PRÁVNÍ ÚPRAVA
Základní pravidla pro převod nevyčerpané dovolené do následujícího kalendářního roku obsahuje ustanovení § 218 ZP. Dle prvního odstavce tohoto paragrafu platí, že čerpání dovolené za kalendářní rok je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.
Ve druhém odstavci přibyla začátkem letošního roku možnost s přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance a na základě jeho písemné žádosti převést do následujícího kalendářního roku část dovolené za kalendářní rok, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce a která přesahuje 4 týdny a u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol 6 týdnů.
NOVÁ MOŽNOST PŘEVODU DOVOLENÉ
Je to právě nově přidaný odstavec o možnosti převodu určité části dovolené do dalšího kalendářního roku na základě písemné žádosti zaměstnance, který si zaměstnavatelé i zaměstnanci vykládají "po svém", aniž by si uvědomili, co je jeho pravou podstatou. Níže proto upozorňuji na některé nesprávné domněnky, ba omyly.
Účel
Jak vyplývá z důvodové zprávy k návrhu novely zákoníku práce, často "je v zájmu samotného zaměstnance převést část jeho nevyčerpané dovolené do následujícího kalendářního roku, zvláště za situace, kdy v tomto následujícím kalendářním roce potřebuje čerpat dovolenou již v době, kdy mu na ni ještě nevzniklo právo (zpravidla v průběhu prvého čtvrtletí)". Zákonný text to potvrzuje nutností, aby o takový převod dovolené zaměstnanec zaměstnavatele písemně požádal a aby bylo v této souvislosti přihlédnuto k jeho oprávněným zájmům. Jinak řečeno, aby to šlo opravdu z "jeho hlavy" a byla to jeho iniciativa.
Bylo by zcela v rozporu s tím, co bylo citovanou novinkou zamýšleno, kdyby zaměstnavatel v písemné žádosti zaměstnance o převod části dovolené do následujícího kalendářního roku spatřoval způsob, jak si před orgánem inspekce práce obhájit, proč nedošlo k vyčerpání dovolené v daném kalendářním roce, a snažil se docílit toho, aby zaměstnanec takovou žádost podal a bylo mu vyhověno. Ostatně inspektorovi by mohlo připadat velmi podezřelé, že zaměstnavateli (příslušnému vedoucímu zaměstnanci) adresovala takovou žádost velká množina zaměstnanců, a to dokonce třeba ve stejný den.
Zaměstnavatel nesmí spoléhat na to, že zaměstnanec písemně požádá o převod části dovolené do dalšího kalendářního roku, natožpak aby s takovou žádostí počítal jako s něčím, co mu automaticky pomůže vyrovnat se s povinností určit čerpání dovolené v tom kalendářním roce, ve kterém právo na ni vzniklo. Primárními důvody, které zákoník práce dlouhodobě dává zaměstnavateli k obhajobě pro převod dovolené do dalšího kalendářního roku, jsou naléhavé provozní důvody a překážky v práci na straně zaměstnance.
Bez žádosti není převodu?
Zcela pokřivený pohled na novou právní úpravu představuje názor, s nímž jsem se v pracovněprávní praxi také bohužel setkal, totiž že bez písemné žádosti zaměstnance nelze nevyčerpanou dovolenou do příštího kalendářního roku ani převést, že bez ní to už prostě nejde. Takový názor je jasným důkazem nesprávného pochopení novely zákoníku práce v této věci a zapomíná na všechna dosavadní a nadále platná pravidla.
Když zaměstnanec nějakou dovolenou v daném kalendářním roce nevyčerpá, nepřichází o ni a tato se mu bez ohledu na to, z jakého důvodu nebyla vyčerpána, převádí v celém rozsahu do dalšího kalendářního roku. Důvod, proč nebyla dovolená v celé výměře vyčerpána v příslušném kalendářním roce, má význam jen pro účely kontroly ze strany orgánu inspekce práce a naplnění skutkové podstaty…