dnes je 1.11.2024

Input:

Obsah a forma vytýkacích dopisů

15.9.2014, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Vytýkací dopis musí být vyhotoven písemně. To však není jediná věc, na kterou musí personalisté pamatovat.

Vytýkací dopis, tedy upozornění na možnost výpovědi pro soustavné méně závažné porušování povinností podle § 52 písm. g) zákoníku práce, musí být z formálního hlediska vyhotoven písemně (zaslání e-mailem by bylo nedostatečné), podepsán osobou oprávněnou v těchto věcech jednat za zaměstnavatele a musí být doručen zaměstnanci do vlastních rukou. Jako nejvhodnější se s ohledem na jednoduchost samozřejmě jeví předání zaměstnanci přímo na pracovišti.

Z pohledu obsahu pak je nutné, aby ve vytýkacím dopise bylo uvedeno skutkové vymezení jednání, ve kterém zaměstnavatel spatřuje porušení povinností zaměstnance (vždy určitým způsobem, tedy s uvedením konkrétních okolností, dat, čísel apod.). Naopak není vůbec nutné, aby zaměstnavatel v rámci vytýkacího dopisu jakkoliv hodnotil závažnost takového porušení nebo se věnoval právní kvalifikaci.

Druhou podstatnou náležitostí je pak upozornění zaměstnance na možnost výpovědi v případě, že se bude jednat o soustavné méně závažné porušování povinností, tedy že se zaměstnanec dopustí alespoň 3 porušení

Nahrávám...
Nahrávám...