dnes je 21.12.2024

Input:

Novela vyhlášky o očkování proti přenosným nemocem

10.1.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2022.01.07
Novela vyhlášky o očkování proti přenosným nemocem

JUDr. Eva Dandová

V závěru loňského roku byla novelizovaná vyhláška o očkování. Seznámíme vás s jejím obsahem, ač není vyloučeno, že v následujících týdnech může doznat změn.

ÚVODEM

Dne 10. prosince 2021 byla ve Sbírce zákonů publikována vyhláška č. 466/2021 Sb., kterou se mění vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů.

Vyhláška o očkování proti infekčním nemocem je prováděcí vyhláškou k zákonu č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a upravuje členění očkování, podmínky jeho provedení a výčet osob, které jsou mu povinny se podrobit, ať již jde o očkování pravidelné, zvláštní nebo mimořádné. Zároveň určuje způsob a intervaly, v nichž toto očkování probíhá. Vyhlášku o očkování lze tedy v souladu se zákonným zmocněním pružně upravit podle potřeby změny očkovacího kalendáře nebo výskytu nové infekční nemoci.

Novou infekční nemocí z pohledu této vyhlášky je onemocnění Covid-19, které má v celosvětovém měřítku pandemický charakter. Z toho důvodu je cílem novely vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem stanovit povinnost fyzickým osobám podrobit se očkování proti nákaze vyvolané koronavirem SARS-CoV-2, který je původcem nemoci Covid-19, a to jednak pro skupinu osob vymezenou z hlediska věku, a dále pro skupinu osob vybraných profesí.

HLAVNÍ DŮVOD NOVÉ PRÁVNÍ ÚPRAVY

Vyhláška o očkování proti infekčním nemocem byla vydána na základě zmocnění v § 108 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v r. 2006 s účinností od 1. ledna 2007 a nahradila původní vyhlášku o očkování proti infekčním nemocem č. 439/2000 Sb. Po dobu své účinnosti byla celkem pětkrát novelizována, naposledy v r. 2017. Tehdy se změna právní úpravy týkala zvláštního očkování proti spalničkám. Novela č. 466/2021 Sb. mění tedy vyhlášku o očkování proti infekčním nemocem pošesté, aby do ní zařadila novou infekční nemoc Covid-19 a stanovila pravidla očkování proti této nemoci.

Ze statistických údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky mimo totiž bylo zjištěno, že ke dni 28. 11. 2021 bylo v České republice naočkováno 6,34 milionu osob tj. 59,3 % celkové populace. Proočkovaností proti covid-19 se Česká republika řadí mezi státy poslední desítky EU, společně například se Slovinskem, Polskem, Chorvatskem či Slovenskem. Bylo také zjištěno, že proočkovanost je nedostatečná především u rizikových seniorních populačních skupin, kdy v rizikové skupině 60+ má očkování dokončeno pouze 80 % obyvatel této populační skupiny a zbývá tak stále více než 300 000 osob, které nejsou očkovány ani jednou dávkou.

Ze zkušeností uplynulých téměř 2 let s průběhem pandemie vyplývá, že nákaza novým koronavirem SARS-CoV-2 má tendenci ve zvýšené míře a s mnohem vážnějšími zdravotními dopady zasahovat osoby se sníženou úrovní imunity. Snížená imunita je typická především pro osoby s chronickými onemocněními, dále pro seniory (to dokladují data o hospitalizacích) a také pro osoby, které jsou vystaveny opakované expozici virovému původci v rámci výkonu své profese. Z toho důvodu bylo rozhodnuto stanovit vyhláškou povinnost očkování proti Covid-19 u těchto vybraných skupin.

Hlavním cílem zavedení povinného očkování je zamezit vzniku a dalšímu šíření nemoci Covid-19 u imunitně oslabených seniorů. Podle ministerstva zdravotnictví tím bude eliminován vznik případů s těžkým klinickým

Nahrávám...
Nahrávám...