dnes je 22.10.2024

Input:

Jak si poradit s pitomcem na pracovišti

26.2.2015, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Všeználek, otrava, stěžovatel, kancelářská drbna, vlezdoprdelka - možná se také zabydleli na Vašem pracovišti.

Měli jste někdy pocit, že si na Vás někdo z vašich kolegů zasedl? Nejste sami. Podle průzkumu americké firmy Connectria Hosting zažilo v zaměstnání šikanu 55 procent zaměstnanců  a 65 procent lidí se bojí chodit do práce kvůli některému z kolegů. 

Původci šikany ale nejsou jediné nepříjemné osoby, na které je potřeba si na pracovišti dávat pozor. Průzkum také zjistil, že 83 procent dotázaných během posledních pěti let pracovalo minimálně s jedním "pitomcem" - včetně všeználků (30 procent), otravů (26 procent), stěžovatelů (21), vlezdoprdelků (16 procent) a kancelářských drben (čtyři procenta). 

Chování těchto typů zaměstnanců ovlivňuje víc, než jen člověka či kolegy, kteří je musejí snášet. Nízká pracovní morálka, snížená kvalita produkce a neschopnost dokončit úkol - to jsou jen některé negativní následky pracoviště, kde se zabydlel pitomec či pitomci. 

"Pokud pracujete v prostředí s problematickými lidmi, vyvolává to stres u všech, kdo s nimi musejí pracovat," řekl Rich Waidmann, předseda firmy Connectria. "Kromě špatné týmové práce a nižší produktivity se nejspíš setkáte taky s nižší spokojeností s vlastní prací a s vyšším počtem absencí." 

Pokud chtějí vedoucí kultivovat pracovní prostředí - a následně tak zvýšit morálku a pracovní spokojenost - musí se proti "kancelářským pitomcům" jednoznačně vymezit. Navíc je třeba podporovat týmy, aby se jejich členové navzájem respektovali, dodal Waidmann. 

Průzkum ovšem

Nahrávám...
Nahrávám...