... dva oblíbenci, kteří jsou vítáni v každé firmě. Ale zatímco ten první, pohádkový hrdina je v tom dobrovolně a libuje si ve své užitečnosti, holka pro všechno za svou přezdívku často vděčí velmi vágně sjednanému druhu práce v pracovní smlouvě.
Podle § 38 odst. 1 písm. b) zákoníku práce je zaměstnanec povinen vykonávat práce podle pracovní smlouvy, tj. práce vyplývající z druhu práce, na kterém se se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě dohodl. Sjednaný druh práce v pracovní smlouvě vymezuje, jakou práci je zaměstnanec pro zaměstnavatele povinen vykonávat, protože konat práce jiného druhu je povinen pouze v případech, které jsou upraveny v § 41 ZP (např. převedení ze zdravotních důvodů, z karanténních důvodů apod.). Sjednaný druh práce vymezuje dispoziční oprávnění zaměstnavatele, protože pouze práce, které spadají pod vymezený druh práce v pracovní smlouvě je povinen zaměstnanec vykonávat.
Popis práce (nebo náplň práce jak je často označována) není zákoníkem práce upravena a povinně se zaměstnanci písemně nevydává. Zaměstnavatelé však běžně pracovní náplně nebo popisy práce používají pro bližší specifikaci činností, které spadají pod sjednaný druh práce. Pracovní náplň, protože není zákonem upravena, má pouze informativní charakter, protože zaměstnavatel tak zaměstnanci blíže určuje typické činnosti, které spadají do sjednaného druhu práce. Činnosti uvedené v pracovní náplni musí být vždy podřaditelné pod sjednaný druh práce, protože pouze sjednaný druh práce je dohodnut a pracovní náplň je pouze určitý hromadný pokyn zaměstnavatele k vymezení opakujících se činností, které musí…